Tools |
![]() |
![]() |
Инструменти за сглобяването на габионните конструкции : Процесът при монтаж на габионните конструкции, включва в себе си няколко етапа: · Разопаковане и разглобяване на конструкциите; · Сглобяване с установка на диафрагма; · Установяване на конструкции в тялото на съоръжението; · Свързване помежду им; · Изтегляне и запълване с каменист материал; Свързването на конструктивните елементи, а също така и конструкциите по-между им, може да стане по два способа: Ø Обикновено скрепването на елементите се осъществява чрез свързване на съединенията с плетена тел. Шевът на съединението се осъществява с цяла тел, която се редува с една и две сгъвки на всяко отверстие. Ø Другият /предпочитаният/ способ представлява събиране на габионни конструкции, като се използва специален инструмент–степлер /рис.1/. Както показва опитът този начин позволява значително да се намалят загубите на труд, което съществено влияе на пусковите срокове и прави монтажа по-удобен и по-качествен. Скрепяването на габионните конструкции се осъществява с помощта на специални звена /рис.2-3/
Рис. 1. Пневматичен (а) и ръчен (б) степлер за монтаж на габионни конструкции.
В затворено състояние диаметъра на звената се равнява на около 20 мм, максималната стъпка между звената при закрепване на мрежите трябва да съставлява не повече от 20 см. /рис.2/. Примерното количество на звена, необходимо за свързване на конструкциите е показано в таблица 1.
Табл. 1. Разход на звената при свързване на габионни конструкции:
За облекчаване на работата при събиране на габионите и икономия на време се използват специални устройства /краб/ за плътно притягане капаците на габионите към основния корпус (рис. 4). ![]() Рис. 4. Устройство /краб/ за притягане капаците на габиони. По такъв начин използваните степлери и крабове облекчават технологическият процес при монтажа на габионните конструкции, повишават производителността на труда, подобряват качеството и надеждността на съоръженията. След завършване на строителството габионните съоражения придобиват още по-голяма здравина, акумулираща се от земните и каменните частици на терените и стават част от природния ланшафт.
|